SKU:
FWF-80F-2R-P
Shipping:
Calculated at Checkout
Financing Available: Learn More!
Image may not exactly match the product.
Out of Stock
Out of Stock.
Request a quote for re-stock information.
Condition:
New
Warranty Information
1 Year
Ethernet Technology:
Gigabit Ethernet
Firewall Protection Supported:
Form Factor:
Desktop,Wall Mountable,Rack-mountable
Product Family:
FortiWifi 80F
Product Type:
Network Security/Firewall Appliance
Total Number of Ports:
8
Wireless LAN:
Yes
View More
Hear What Our Customers Are Saying
What Sets Us Apart
Real Humans. Real Help.
Rapid-Fire Quotes, No Fluff
👉 Get My Fast Quote
Free Solution Design with White Glove Engineers
We Don’t Just Sell Boxes. We Build Solutions.
Trade-In Credits Without the Headaches
Unlock Pricing Other Buyers Don't See
8 Port - 10/100/1000Base-T, 1000Base-X - Gigabit Ethernet - 10 Gbit/s Firewall Throughput - Wireless LAN IEEE 802.11ax - AES (256-bit), SHA-256 - 8 x RJ-45 - 2 Total Expansion Slots - 2.40 GHz, 5 GHz, 50 Hz, 60 Hz - Desktop, Wall Mountable, Rack-mountableConverged Next-Generation Firewall (NGFW) and SD-WAN
The FortiGate Next-Generation Firewall 80F series is ideal for building security-driven networks at distributed enterprise sites and transforming WAN architecture at any scale.
With a rich set of AI/ML-based FortiGuard security services and our integrated Security Fabric platform, the FortiGate FortiWiFi 80F series delivers coordinated, automated, end-to-end threat protection across all use cases.
FortiGate has the industry's first integrated SD-WAN and zero-trust network access (ZTNA) enforcement within an NGFW solution and is powered by one OS. FortiGate 60F automatically controls, verifies, and facilitates user access to applications, delivering consistency with a seamless and optimized user experience.
FortiOS Everywhere | FortiOS, Fortinet's advanced operating system
  • Interactive drill-down and topology viewers that display real-time status
  • On-click remediation that provides accurate and quick protection against threats and abuses
  • Unique threat score system correlates weighted threats with users to prioritize investigations
FortiConverter Service
  • Condition: New
  • Warranty Information 1 Year
  • Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
  • Form Factor: Desktop,Wall Mountable,Rack-mountable
  • Product Family: FortiWifi 80F