Intel Xeon Gold 6230N - 2.3 GHz - 20-core - 27.5 MB Cache - For P/N: HX240C-M5SX-BR, HXAF220C-M5SX-BR, HXAF-E-220M5SX-BR, HX-B200-M5-U-BR, HX-E-240-M5SX - HX-CPU-I6230N
SKU:
HX-CPU-I6230N
Shipping:
Calculated at Checkout
Financing Available: Learn More!
Image may not exactly match the product.
In Stock
In-Stock
Availability:
Condition:
New
Warranty Information
Warranty and Terms provided exclusively by the manufacturer.
Clock Speed:
2.30 GHz
Process Technology:
14 nm
Processor Core:
Icosa-core (20 Core)
Processor Generation:
2nd Gen
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Socket:
Socket 3647
Product Family:
Xeon Gold
Product Model:
6230N
Thermal Design Power:
125 W
View More
Hear What Our Customers Are Saying
What Sets Us Apart
Real Humans. Real Help.
Rapid-Fire Quotes, No Fluff
👉 Get My Fast Quote
Free Solution Design with White Glove Engineers
We Don’t Just Sell Boxes. We Build Solutions.
Trade-In Credits Without the Headaches
Unlock Pricing Other Buyers Don't See
  • Workload-optimized
  • Advanced hardware-enhanced reliability
  • Condition: New
  • Warranty Information Warranty and Terms provided exclusively by the manufacturer.
  • Clock Speed: 2.30 GHz
  • Process Technology: 14 nm
  • Processor Core: Icosa-core (20 Core)
  • Processor Generation: 2nd Gen
  • Processor Manufacturer: Intel
  • Processor Socket: Socket 3647
  • Product Family: Xeon Gold
  • Product Model: 6230N
  • Thermal Design Power: 125 W