Eaton Tripp Lite Series 1.5kW Single-Phase Local Metered PDU, 100-127V Outlets (13 5-15R), 5-15P Input with 6 ft. (1.83 m) Cord, 1U Rack-Mount - NEMA 5-15P - 13 x NEMA 5-15R - PDUMH15-6
SKU:
PDUMH15-6
Shipping:
Calculated at Checkout
Financing Available: Learn More!
Image may not exactly match the product.
In Stock
In-Stock
Condition:
New
Warranty Information
2 Year
Cord Length:
6 ft
Input Voltage:
120 V AC
Mounting Orientation:
Horizontal/Vertical
Output Voltage:
100 V AC,120 V AC,127 V AC
PDU Type:
Metered
Phase:
Single Phase
Plug/Connector Type:
NEMA 5-15P
Power Rating (Watt):
1520 W
Product Type:
PDU
Protection Type:
Overload Protection
Rack Height:
0U/1U/2U
Receptacle Type:
NEMA 5-15R
View More
Hear What Our Customers Are Saying
What Sets Us Apart
Real Humans. Real Help.
Rapid-Fire Quotes, No Fluff
👉 Get My Fast Quote
Free Solution Design with White Glove Engineers
We Don’t Just Sell Boxes. We Build Solutions.
Trade-In Credits Without the Headaches
Unlock Pricing Other Buyers Don't See
  • Condition: New
  • Warranty Information 2 Year
  • Cord Length: 6 ft
  • Input Voltage: 120 V AC
  • Mounting Orientation: Horizontal/Vertical
  • Output Voltage: 100 V AC,120 V AC,127 V AC
  • PDU Type: Metered
  • Phase: Single Phase
  • Plug/Connector Type: NEMA 5-15P
  • Power Rating (Watt): 1520 W