Eaton 9PX 3000VA 3000W 208V Online Double-Conversion UPS - L6-20P, 8 C13, 2 C19 Outlets, Cybersecure Network Card Option, Extended Run, 2U Rack/Tower - 2U Rack/Tower - 200 V AC, 208 V V - 9PX3000GRT
SKU:
9PX3000GRT
Shipping:
Calculated at Checkout
Financing Available: Learn More!
Image may not exactly match the product.
Out of Stock
Out of Stock.
Request a quote for re-stock information.
Condition:
New
Warranty Information
3 Year
Form Factor:
Rack/Tower
Input Voltage:
200 V AC,208 V AC,220 V AC,230 V AC,240 V AC
Load Capacity (VA):
3000 VA
Product Family:
9PX
Product Type:
Double Conversion Online UPS
Rack Height:
2U
Receptacle Type:
IEC 60320 C19,IEC 60320 C13
View More
Hear What Our Customers Are Saying
What Sets Us Apart
Real Humans. Real Help.
Rapid-Fire Quotes, No Fluff
👉 Get My Fast Quote
Free Solution Design with White Glove Engineers
We Don’t Just Sell Boxes. We Build Solutions.
Trade-In Credits Without the Headaches
Unlock Pricing Other Buyers Don't See
2U Rack/Tower - 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC, 230 V AC, 240 V AC Input - 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC, 230 V AC, 240 V AC Output - 2 x IEC 60320 C19, 8 x IEC 60320 C13
3kVA/3kW/208V Battery Backup for IT Installations and Edge Networks
Expandable Internal Battery Backup Keeps You Operational Through Power Outages
Optional Gigabit Network Interface Offers 24/7 Remote Access
10 Outlets Protect Your Connected Components
  • Condition: New
  • Warranty Information 3 Year
  • Form Factor: Rack/Tower
  • Input Voltage: 200 V AC,208 V AC,220 V AC,230 V AC,240 V AC