Eaton 9SX 2000VA 1800W 208V Online Double-Conversion UPS - 8 C13 Outlets, Cybersecure Network Card Option, Extended Run, Tower - Tower - 10.40 Minute Stand-by - 230 V AC Input - 200 V AC, - 9SX2000G
SKU:
9SX2000G
Shipping:
Calculated at Checkout
Financing Available: Learn More!
Image may not exactly match the product.
Out of Stock
Out of Stock.
Request a quote for re-stock information.
Condition:
New
Warranty Information
3 Year
Product Type:
Double Conversion Online UPS
Input Voltage:
230 V AC
Application/Usage:
Industrial Equipment,Industrial Automation System,IT System
Backup/Run Time (Full Load):
10.40 Minute
Form Factor:
Tower
Load Capacity (VA):
2000 VA
Plug/Connector Type:
IEC 60320 C14,NEMA L6-20P
Receptacle Type:
IEC 60320 C13
View More
Hear What Our Customers Are Saying
What Sets Us Apart
Real Humans. Real Help.
Rapid-Fire Quotes, No Fluff
👉 Get My Fast Quote
Free Solution Design with White Glove Engineers
We Don’t Just Sell Boxes. We Build Solutions.
Trade-In Credits Without the Headaches
Unlock Pricing Other Buyers Don't See
Double-Conversion UPS Protects Equipment Against Damage, Downtime and Data Loss
Reliable, Expandable Battery Backup Keeps You Operational Through Power Outages
Optional Gigabit Network Interface Offers 24/7 Remote Access
C13 Outlets Protect Your Connected Components
  • Condition: New
  • Warranty Information 3 Year
  • Product Type: Double Conversion Online UPS
  • Input Voltage: 230 V AC