Eaton Tripp Lite Series 3.7kW Single-Phase Local Metered PDU, 208/230V Outlets (6-C19 & 32-C13 ) C20/L6-20P Cable 10 ft. (3.05 m) Cord, 0U Vertical - 32 x IEC 320 EN 60320 C13, 6 x IEC - - PDUMV20HV
SKU:
PDUMV20HV
Shipping:
Calculated at Checkout
Financing Available: Learn More!
Image may not exactly match the product.
Out of Stock
Out of Stock.
Request a quote for re-stock information.
Condition:
New
Warranty Information
2 Year
Input Voltage:
230 V AC
Mounting Orientation:
Vertical
Output Voltage:
208 V AC,230 V AC,240 V AC
Plug/Connector Type:
NEMA L6-20P
Product Type:
PDU
Protection Type:
Overload Protection,Short Circuit Protection
Receptacle Type:
IEC 60320 C13,IEC 60320 C19
View More
Hear What Our Customers Are Saying
What Sets Us Apart
Real Humans. Real Help.
Rapid-Fire Quotes, No Fluff
👉 Get My Fast Quote
Free Solution Design with White Glove Engineers
We Don’t Just Sell Boxes. We Build Solutions.
Trade-In Credits Without the Headaches
Unlock Pricing Other Buyers Don't See
Tripp Lite Metered Power Distribution Units give IT Managers the ability to monitor network power consumption levels to prevent mains, generator, UPS or PDU overloads and to ensure proper load balance in complex redundant power applications. Each built-in, easy to read, two-character LED display offers continuous PDU current monitoring data in one-amp increments. Switch-free unfiltered electrical pass-through reliably distributes UPS or generator power to multiple servers and vital networking equipment in rack enclosures, network closets and more. Tooless mounting enables simple installation in button-mount compatible racks. Included mounting brackets support vertical installation in standard 2 and 4 post racks or other surfaces, such as under-counter or wallmount configurations. Plug retention brackets keep vital equipment plugged in and continuously powered.PDUMV20HV 63.75 in. vertical 0U metered rack PDU supports 20A maximum capacity at 208/230/240V (agency derated to 16A). Includes 10 ft. detachable line cord with L6-20P input plug. 32 C13 and 6 C19 outlets support up to 38 directly connected pieces of networking equipment. Outlets are arranged in a single unbreakered load bank. Built-in 2 character displays offer continuous information on PDU power consumption.
  • Condition: New
  • Warranty Information 2 Year
  • Input Voltage: 230 V AC
  • Mounting Orientation: Vertical
  • Output Voltage: 208 V AC,230 V AC,240 V AC